Zámek Luhačovice a rod Serényi

banner serenyi 1banner serenyi 2

     Majitelé luhačovického panství sídlili od počátku 17. století na zdejší tvrzi, sestávající z obytného stavení a hospodářských objektů včetně pivovaru, dvora, mlýna, pálenice a šenku. Přestavba tvrze na pohodlnější barokní zámek začala roku 1730 za hraběte Wolfganga Serényiho. Jak probíhala stavba, se dozvídáme z archivních záznamů agendy velkostatku o výplatách řemeslníků a nákupu materiálu z roku 1731 a z let následujících. Stavbu prováděl zednický mistr Václav Dreyseitl z Uherského Hradiště. V letech 1734–1736 se dokončovaly zednické práce, úpravy interiéru vrcholily v letech 1736–1738. Obytné místnosti dostaly sádrovou štukaturu, dřevěné obložení anebo tapety zhotovené čalouníky, na stěnách mezi okny vznikla malířská výzdoba.

     Novostavba si vyžádala velkých finančních nákladů. Jen za zednické práce se ročně vyplácelo několik tisíc zlatých. Značná část nákladů byla pokryta přímo z hospodářských výnosů luhačovického panství. Naplno pracovala luhačovická cihelna a pila, místní kovář i panský stolař, vápno dodávaly vrchnostenské vápenné pece u Provodova. Mnohé práce vykonávali poddaní v rámci roboty. Kromě toho byl do Luhačovic povolán stolař ze Záblatí, zedník s tovaryši z Dubnice nad Váhom, zámečník z Holešova, kamnáři z Holešova a Zlína. Umělecky náročnější úkoly byly svěřeny sochaři z Velkého Ořechova (např. vstupní brána, barokní sochy světců a alianční kamenný erb nad vchodem do zámku) a malíři z Uherského Hradiště. Kolem roku 1740 se Wolfgang Serényi s rodinou a početným služebnictvem mohl nastěhovat do Luhačovic a přenést sem hlavní sídlo ze Záblatí. Zámek s dvaceti pohodlně vybavenými místnostmi splňoval nároky vyšší šlechty barokní doby. Wolfgangova dcera Alžběta nechala k zámku přistavět novou větší kapli, která byla roku 1754 prohlášena za veřejnou a roku 1784 převzala funkci farního kostela.

     Zámecký komplex s kaplí doplnil rozsáhlý park, novostavba pivovaru (č. p. 78, dnes Zámecká galerie), hostinec (č. p. 12), nové hospodářské budovy (č. p. 80), dvůr, bažantnice, zelinářská zahrada a budovy pro zaměstnance zámku (č. p. 81, 82), později i fara a škola. V době výstavby zámku vyrostla v lázních u pramenů kaple sv. Alžběty. Zámek sloužil Serényiům až do roku 1945. Poslední majitel Alois Serényi nechal po své druhé svatbě zmodernizovat obytnou část, nic podstatného se zde však od 18. století nezměnilo, jak dokládá seznam zámeckého vybavení z června 1945, kdy byl zámek pod národní správou. Seznam sestavený zástupci muzejní společnosti obsahuje vzácné rodinné a umělecké památky shromážděné všemi generacemi Serényiů.

     Brzy poté, dne 25. 7. 1945, došlo ke konfiskaci rodového majetku, jeho zabavení a odvezení. Konfiskáty jsou dnes ztraceny anebo rozptýleny na mnoha místech Moravy, zbývající vybavení je ztraceno. V lednu 1949 byla budova zámku přidělena městu Luhačovice, dnes slouží jako zázemí Základní umělecké školy a Domu dětí a mládeže.


text Blanka Petráková, fotografie z publikace Zdeňka Pokludy Zámek Luhačovice /barokní sídlo v proměnách času/ vydané městem Luhačovice v r. 2004

 

 

Těmito tlačítky podpoříte a doporučíte naše stránky ostatním uživatelům internetu. Děkujeme.

AKTUÁLNĚ

Pour féliciter 2016

Pour féliciter 2016

Děkujeme všem návštěvníkům Zámecké galerie a kavárny za přízeň v roce 2015 a těšíme se na vás opět v květnu. Přejeme Vám do Nového roku, štěstí, zdraví a spokojenost. Zámecká galerie

Více info

Zámecká galerie v pátek zavřena

Dne 25. 9. bude Zámecká galerie z technických důvodů zavřena. V sobotu 26. 9. se opět těšíme na Vaši návštěvu. Děkujeme za pochopení. Z8mecká galerie

Více info

Potěcha duše / Ivan Jakeš

Potěcha duše / Ivan Jakeš

Dovolujeme si vás pozvat na vernisáž výstavy akademického malíře Ivana Jakeše s názvem Pro potěchu duše, která proběhne 1.5. -2.5. od 13:00 do 20:00. Můžete zde vidět obrazy, keramiku a plastiky.

Více info

Klauniáda pro děti i dospělé

Klauniáda pro děti i dospělé

Nonverbální představení typu „nového cirkusu” spojující prvky klaunérie, akrobacie a žonglování. Dvě cizí ženy se setkají v čekárně u zubaře. Představení je určeno pro malé i velké diváky.

Více info

Archiv novinek

Otevírací doba

Pondělí - zavřeno
Úterý - zavřeno
Středa - zavřeno
Čtvrtek - zavřeno
Pátek - zavřeno
Sobota - otevřeno po telefonické dohodě
Neděle - zavřeno

Kontakt

Zámecká galerie s.r.o.
Družstevní 78, 763 26 Luhačovice

Tel.: +420 577 103 430,
GSM: +420 607 037 817
E-mail: info (zavinac) zameckagalerie.cz

Anotace

Mimosezónní otevírací doba kavárny a prodejny Zámecké galerie je uvedena v rubrice "o nás".

Zpravodaj - zasílání novinek emailem (lze kdykoliv zrušit)
Odeslat
Stránky dočasně mimo provoz

Stránky jsou nyní mimo provoz a z důvodu aktuálnosti údajů.
Prosíme přijďte později. Děkujeme za pochopení.